V posledných rokoch sme boli svedkami zvyšovania úrokových sadzieb, čo spôsobovalo obavy mnohých potenciálnych kupujúcich nehnuteľností. Dnes však prichádza dobrá správa! Úroky začínajú klesať, čím sa hypotéky stávajú dostupnejšími ako predtým. Avšak, spolu s novými legislatívnymi zmenami môžeme očakávať aj nárast cien nehnuteľností. Čo to všetko znamená pre tých, ktorí uvažujú o kúpe vlastného bytu alebo domu? Prečítajte si môj článok a zistite viac o tomto dynamickom trhu!
Nový stavebný zákon, ktorý nadobudne účinnosť od 1. apríla 2025, so sebou prináša množstvo významných zmien, ktoré by mali výrazne ovplyvniť výstavbu a stavebné konania na Slovensku. Nový stavebný zákon pozitívne vplýva na efektivitu procesov v oblasti výstavby, sľubuje výrazné zníženie administratívnej záťaže a vďaka nemu by mala byť posilnená profesionalizácia štátnej stavebnej správy. Čakajú nás svetlejšie časy?
Po kybernetickom útoku na kataster nehnuteľností bol celý realitný trh na chvíľu ochromený. Pracovať nemohli geodeti, architekti, realitní makléri, nevybavili ste hypotéku, nemohli ste predať ani kúpiť nehnuteľnosť. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky spustil však webovú stránku, ktorá sprístupnila údaje z katastra nehnuteľností. Toto dočasné riešenie sa však tiež neobišlo bez technických problémov, nakoľko po spustení na web prichádzalo obrovské množstvo dopytov. Viaceré služby sú však do dnešného dňa nedostupné a štát pracuje na ich obnovení.
Pokiaľ žijete v bytovom dome, s veľkou pravdepodobnosťou ste sa už stretli s osobou, ktorá je správcom bytového domu. Na čo slúži táto funkcia a ako vám môže správca bytového domu pomôcť? Je možné správcu vymeniť? Aj na tieto otázky máme odpoveď.
Vlastníte dom či byť ako investičnú nehnuteľnosť, máte v nej dlhodobých nájomníkov a plánujete predaj? Pravidlá pri predaji takejto nehnuteľnosti sú trochu iné ako pri predaji nehnuteľnosti, v ktorej bývate vy.
S kúpou neváhajte, s predajom počkajte. Realitný trh čakajú veľké zmeny a najmä zdražovanie. Daň z pridanej hodnoty vo výške 23% a znížené úroky na hypotekárnych úveroch môžu poriadne zamiešať situáciu na trhu s realitami. Ceny môžu vystreliť do astronomických výšok.
V súčasnosti je čoraz častejšie potrebné zaregistrovať rozostavané stavby do katastra nehnuteľností. Tento proces môže byť pre mnohých zložitý, no s mojimi radami sa ho pokúsim priblížiť a uľahčiť. Zapísanie rozostavanej stavby do katastra je dôležité nielen pre právnu ochranu, ale aj pre budúce transakcie s nehnuteľnosťou. V článku sa dozviete, aké dokumenty budete potrebovať, aké sú kroky k úspešnému zapísaniu a na čo si dať pozor. Prečítajte si môj článok a získajte cenné informácie, ktoré vám pomôžu v tejto oblasti.
Už dlhší čas sa rozpráva o novele zákona, ktorá plánuje zásadné zmeny pre zisťovanie údajov z katastra nehnuteľností a zároveň sa plánujú aj zmeny pri podávaní návrhov na vklad kúpnych a darovacích zmlúv.
Získať prenájom ako mladá rodina býva častokrát veľmi zložité, najmä pokiaľ sú v rodine maloleté deti. Dieťa je chránená osoba a ak aj vznikajú komplikácie, napríklad s neplatením nájmu, majiteľ bytu nezmôže nič, nakoľko rodinu s maloletým dieťaťom vyhodiť nemôže. Ak máte uzatvorenú zmluvu a nie ste s nájomníkmi spokojní, napríklad z dôvodu neplatenia či neprispôsobivosti, musíte im zo zákona nájsť náhradné bývanie.
Hypotekárny úver má určitú dobu fixácie, kedy máte fixovanú výšku úrokovej sadzby na určitú dobu. Ak ste si hypotéku brali v roku 2014, úrokové sadzby v tej dobe boli výrazne odlišné od súčasných. Po desiatich rokoch tak prichádza čas na zmenu a s koncom fixačného obdobia aj nové možnosti, no v neposlednom rade výrazne vyššie úrokové sadzby. Aké možnosti sa v súčasnosti naskytujú pre riešenie tejto situácie? Banka, v ktorej máte aktuálne hypotekárny úver má povinnosť oboznámiť vás o zmene úrokovej sazdby, pričom počas tejto doby máte čas na rozhodnutie sa, čo ďalej.
Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo