Ako zapísať rozostavanú stavbu do katastra nehnuteľností?

Ako zapísať rozostavanú stavbu do katastra nehnuteľností?
Okrem dokončených a skolaudovaných stavieb, kataster nehnuteľností podľa zákona č. 162/1995 Z. z. eviduje aj stavby, ktoré ešte nie sú úplne dokončené. Tieto stavby sa nazývajú rozostavané stavby.
Rozostavanou stavbou sa podľa zákona rozumie každá stavba, ktorá ešte neprešla kolaudáciou a nedostala súpisné a orientačné číslo (ak sa pre danú stavbu vydáva). Rozhodujúce pre klasifikáciu stavby ako rozostavanej nie je dokončenie všetkých stavebných prác, ale či stavba bola skolaudovaná a či jej bolo pridelené súpisné číslo.
Prečo zapísať rozostavanú stavbu do katastra?
Môžete sa pýtať, prečo zapisovať stavbu do katastra už pred jej dokončením. Odpoveď je, že každá nehnuteľnosť, s ktorou chcete nakladať (predaj, darovanie, záložné právo), musí byť evidovaná v katastri, inak nie je možné s ňou právne disponovať. To platí aj pre rozostavané stavby, bez ohľadu na to, v akej fáze výstavby sa nachádzajú.
Ak teda plánujete predať rozostavanú stavbu, napríklad rodinný dom pred kolaudáciou, musíte najprv podať návrh na zápis do katastra. Rovnako, ak chcete čerpať hypotekárny úver zabezpečený záložným právom na stavbe, je potrebné zapísať rozostavanú stavbu do katastra, aby banka mohla zriadiť záložné právo.
Kedy je možné stavbu zapísať do katastra?
Stavbu je možné zapísať do katastra ako rozostavanú už po jej vzniku. Z právneho hľadiska sa stavba považuje za existujúcu vtedy, keď sú jasne viditeľné stavebnotechnické prvky a usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia. Nestačí teda, ak má stavba iba základy – musí byť aspoň čiastočne postavené prvé podlažie, aby bola zapísateľná ako rozostavaná stavba.
Aké dokumenty budete potrebovať?
- Znalecký posudok – Tento dokument potvrdzuje stupeň rozostavanosti stavby. Musí byť vypracovaný znalcom zapísaným v zozname znalcov Ministerstva spravodlivosti SR.
- Geometrický plán – Vyhotoví ho geodet, ktorý zameria stavbu a zakreslí ju do katastrálnej mapy.
- Právoplatné stavebné povolenie – Potrebné na potvrdenie, že stavba bola povolená a je legálna.
- Návrh na zápis – Jednoduchý písomný návrh, ktorý podáte na príslušný okresný úrad (katastrálny odbor), kde stavbu zaregistrujete.
Stavba bude v katastri zapísaná na osobu uvedenú v stavebnom povolení, ak nepreukážete, že vlastníkom je niekto iný (napr. zhotoviteľ stavby podľa zmluvy o dielo).
Konanie o zápise trvá maximálne 60 dní, avšak v praxi sa často vybavuje skôr.
```